"ارائه کیفیت مورد نظر مشتری مهمترین مزیت رقابتی ما در صنعت تولید محصولات ریخته گری است. بنابراین بر همه شما همکاران عزیز لازم است که رعایت دقیق الزامات کیفی در بازرسی محصول را، همواره در دستور کار خود قرار دهید."
کامبیز وحدی
مدیر عامل

فرآیند QC و تجهیزات آزمایشگاهی

فرآیند کنترل کیفیت در شرکت ریخته‌گری سهند ذوب از لحظۀ ورود مواد اولیه به شرکت آغاز می‌شود و در تمام مراحل تولید محصول از طراحی اولیه، قالب‌گیری و ذوب‌ریزی تا عملیات نهایی ادامه پیدا کرده و در پایان فرآیند، محصول نهایی مورد بازرسی فنی کامل قرار می‌گیرد تا از انطباق‌های کیفی مورد نظر مشتریان در تولید محصولات سفارشی آنها اطمینان کامل حاصل شود.
دستورالعمل‌های کنترل کیفیت محصولات سهند ذوب بر اساس استانداردهای بروز عملیات ریخته‌گری برای انواع قطعات چدنی و فولادی پایه‌گذاری شده است که با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی مدرنی که در حوزه کوانتومتری، متالوگرافی و کالیبراسیون در اختیار آزمایشگاه سهند ذوب است، تمام مراحل بازرسی مواد اولیه و محصول نیمه‌ساخته و محصول نهایی در خود مجموعه سهند ذوب و توسط کارشناسان متالورژی این شرکت انجام می‌گیرد.

کوانتومتری

دستگاه کوانتومتر 

آزمایشگاه شرکت سهند ذوب مجهز به دستگاه کوانتومتر روسی مدل DFS500 است که به منظور آنالیز و اطمینان از ترکیب مناسب ذوب در هر مرحله از ذوب‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متالوگرافی

آزمایش متالوگرافی

در این نوع آزمایشِ حین تولید، ساختار و زمینه قطعات تولیدی توسط میکروسکوپ نوری مورد بررسی قرار می‌گیرد و اندازه دانه‌ها، نوع گرافیت، شگل گرافیت، تعداد گرافیت و نوع فازها تعیین می‌شود.

سختی-سنج

دستگاه سختی سنج

شرکت سهند ذوب آزمایش سختی سنجی بر روی قطعات ریخته گری خود را با توجه به درخواست فنی مشتری ارائه می‌کند. تا قطعات سفارشی مورد نظر را بدون ایراد تولید در اختیار متقاضیان قرار دهد.

کنترل-ابعادی

کنترل ابعادی

در این مرحله از فرآیند کنترل کیفی شرکت سهند ذوب، قطعات تولیدی با توجه به نقشه‌های فنی ارائه شده از طرف مشتری از نظر ابعادی کنترل شده و با اندازه‌های ارائه شده دقیقا" مطابقت داده می‌شود.

Untitled

کنترل ظاهری

بازرسی نهایی محصولات ریخته‌گری شده مهمترین بخش دریافت تاییدۀ کیفیت محصول در واحد کنترل کیفی سهند ذوب است. در این مرحله تمامی قطعات تولیدی ۱۰۰٪ به‌صورت ظاهری کنترل می‌شوند.

main_776d451fb567c0ca5570bc37fab50101

دستگاه سنجش عبور گاز ماسه ریختگری الکتریکی

این دستگاه جهت تعیین قابلیت نفوذ گاز ماسه های ریخته گری با روش معروف نازلی به کار برده میشود ریخته گری در قالبهای ماسه ای مستلزم آن است که قالبها دارای قابلیت نفوذپذیری گاز باشد. بخشی از گازهای ایجاد شده در حین ریختن مذاب مثل هوای جا به جا شده هوای منبسط شده، بخار و دیگر محصولات تبخیر شده بایستی قادر باشند از قالب خارج گردند.

main_8aa75c18b4042a2afb66073da4679fd4

کوبه تهیه نمونه استاندار

مورد استفاده برای آماده سازی نمونه استاندارد استوانه ای برای دستگاه اندازه گیری نفوذ گاز، آزمون خردشوندگی و سنجش استحکام مکانیکی ماسه ریخته گری(فشاری-برشی)

d290ecab-d184-4df5-8892-d54d60908038

دستگاه سنجش استحکام مکانیکی ماسه ریخته گری

این دستگاه قادر است چهار آزمایش استحکام فشاری، استحکام برشی، استحکام خمشی و استحکام کششی را که جزء اصلی ترین آزمایش ها می باشد با دقت بالایی انجام داده و مستقیما اعداد مربوط به هر نمون را ثبت نماید و در حافظه خود نگهداری کند.

6e5f3e9a-299f-4ef5-a2fe-12c1c6bee9b2

تستر دستگاه سنجش استحکام مکانیکی ماسه ریخته گری

مورد استفاده برای کنترل کالیبراسیون دستگاه سنجش استحکام مکانیکی ماسه ریخته گری(یونیورسال دیجیتال)

6e5f3e9a-299f-4ef5-a2fe-12c1c6bee9b2

سرند و شیکر ماسه

جهت تعیین اندازه دانه ماسه ریخته گری، عدد ریزی ماسه
نحوه کار:
1.توزین ماسه
2. ریختن ماسه در بالاترین الک( درشت ترین الک)
3. تنظیم زمان و دور دستگاه شیکر
4. توزین وزن باقیمانده روی هر الک
5. انجام محاسبات مربوطه​

پیشتازی شرکت سهند ذوب و خوش‌نامی این مجموعه در تولید با کیفیت‌ترین محصولات ریخته‌گری فولادی و چدنی، مرهون تلاش متخصصین کارآمد این شرکت در واحد کنترل کیفی و بخش آزمایشگاه آن است.
شرکت سهند ذوب با بکارگیری کارشناسان با‌‌تجربه و تحصیل کرده در قسمت‌های مختلفِ امور بازرسی و کنترل کیفی مجموعه، این اطمینان را در نزد مشتریان خود به‌وجود آورده است که همواره در رعایت کامل الزامات کیفی اهتمام ویژه به‌عمل خواهد آورد و با هدف اصلی بهبود مستمر کیفیت محصولات سفارشی خود، در مسیر دستیابی به چشم انداز ترسیم شدۀ متعالی شرکت قدم بر خواهد داشت.
واحد متالورژی شرکت سهند ذوب در بخش‌های کنترل‌کیفی، آزمایشگاهِ کوانتومتری، آزمایشگاهِ متالوگرافی و کنترل تولید از 10 نفر پرسنل متخصص با مدارک دانشگاهیِ کارشناسی و کارشناسی ارشد متالورژی بهره می‌برد.